shape

ICDL چیست؟و مهارت های هفتگانه چیست

ICDL چیست؟و مهارت های هفتگانه چیست
 • آموزشگاه کارآموزی کاوش سیستم
 • 1400/03/29

ICDL چیست؟و مهارت های هفتگانه چیست

ICDL چیست ؟

در واقع دوره ICDL یک گواهینامه جهانی و بین ‌المللی برای مهارت‌ های کامپیوتری است که سال ۱۹۹۵ توسط انجمن جوامع حرفه ‌ای انفورماتیک اروپا ابداع شد.

انجمن جوامع حرفه ‌ای انفورماتیک اروپا سال ۱۹۹۵ این روش ویژه را برای ارتقای سطح مهارت‌ های فناوری اطلاعات در سراسر اروپا ابداع نمود. با شروع آموزش و برگزاری آزمون ‌های آموزشی در کشور فنلاند، گواهی‌ نامه اروپایی کاربری کامپیوتر ECDL یا (European Computer Driving License) به رسمیت شناخته شد.

در سال ۱۹۹۶، این روش و گواهینامه آموزشی ابتدا در سوئد و به‌ تدریج در سراسر اروپا و در سطح بین‌ الملل نیز مطرح گردیده و امروزه با عنوان مدرک ICDL شناخته می‌ شود.

ICDL مخفف چیست؟

ICDL مخفف International Computer Driving License به معنای گواهینامه بین‌المللی کار با کامپیوتر است. با توجه به گسترش استفاده از کامپیوتر و کاربرد وسیع آن در حوزه های مختلف، داشتن مهارت های استفاده از آن اهمیت دارد. آموزش ICDL یک برنامه آموزشی است كه از سال 1997 و از سوي بنياد اروپايي هدايت مي شود. بطور كلي مدرك ICDL به عنوان يك مدرك بين المللي فناوري اطلاعات و ارتباطات شناخته مي شود.

مدرك ICDL از طرف سازمان ها و ارگان های دولتي، انجمن هاي انفورماتيكي، شركت هاي تجاري و کسب و کارهای بزرگ و کوچک مختلف به عنوان مدرکی بر اثبات مهارت های کار با کامپیوتر شناخته می شود. احتمالا آگهی های استخدامی مختلفی را دیده اید که در آن های یکی از مهارت های مورد نیاز متقاضیان، مهارت ICDL و داشتن مدرک مهارت های هفتگانه ICDL است.

در حال حاضر مهارت های ICDL به مدرک استانداردی تبدیل شده که در کشورهای مختلف کاربرد دارد و برنامه درسی آن مشابه دروس ECDL است. ECDL همان ICDL هست با این تفاوت که در اروپا به این نام شناخته می شود. برای گرفتن مدرک ICDL، دوره های آموزشی مختلفی در کشورها برگزار می شود. این دوره ها معمولا طی 130 ساعت آموزش آی سی دی ال، مهارت های مختلف کار با رایانه را به متقاضیان آموزش می دهند.

مهارت‌های هفتگانه ICDL چیست؟

معمولا آموزش های ICDL را به 7 دسته کلی تقسیم بندی می کنند. این 7 مهارت را در زیر می بینید:
  • (Windows) آشنایی با سیستم عامل ویندوز و نحوه کار با آن
  • (Word) آموزش استفاده از نرم افزار واژه پرداز
  • (Excel) آموزش استفاده از صفحه گسترده
  • (Access) آموزش استفاده از نرم افزار پایگاه داده‌ها
  • (PowerPoint) آموزش استفاده از نرم افزار ارائه مطلب
  • (Internet) آموزش مفاهیم اولیه اینترنت و ارتباطات

 

دوره های دپارتمان کامپیوتر

در زیر به طور خلاصه با این مهارت ها آشنا خواهید شد

IT: یادگیری مفاهیم اولیه فناوری اطلاعات، نرم افزار، سخت افزار، شبکه های اطلاعاتی و رایانه.

Windows: آشنایی با ویندوز به عنوان یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین سیستم عامل ها. یادگیری استفاده از ویندوز، مدیریت فایل ها و فولدرها و یادگیری بخش های مختلف آن.

Word: واژه پرداز ورد، یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مجموعه ماکروسافت آفیس Office است. در این بخش کاربران با برنامه ورد، نحوه استفاده از آن، نحوه تایپ، تنظیم و چاپ متون و اشکال مختلف را فرا می گیرند.

Excel: اکسل، یکی دیگر از نرم افزارهای مجموعه آفیس است. نرم افزار صفحه گسترده برای محاسبات عددی، حسابرسی، نمودار و استفاده از فرمول های ریاضی استفاده می شود. در این بخش کاربران با نحوه فرمول نویسی و محاسبات در اکسل آشنا خواهند شد. Access: اکسس یکی از نرم افزارهای آفیس است که برای مدیریت پایگاه داده استفاده می شود. در این بخش کاربران نحوه ورود اطلاعات به پایگاه داده، مدیریت پایگاه داده، ساخت کوئری و پرسشنامه را فرا می گیرند.

PowerPoint: اگر دانشجو هستید احتمالا با این نرم افزار به خوبی آشنا هستید! یکی از محبوب ترین نرم افزارها برای ارائه مطالب پاورپوینت است. در این بخش کاربران با ساخت اسلاید ها و تنظیمات مختلف آن برای ارائه مطالب آشنا می شوند. Internet: در این بخش، کاربران با اینترنت، ارتباطات، جستجو در ایترنت و تنظیمات مختلف ویندوز و مرورگرها آشنا می شوند.

درباره کاوش سیستم

مدرک ICDL چیست؟

علاقه مندان به حوزه فناوری اطلاعات و متقاضیان یادگیری ICDL، پس از یادگیری مهارت های مختلف آموزش ICDL، در یک آزمون شرکت کرده و می توانند مدرک ICDL خود را اخذ کنند. مدرک ICDL با یک نمره مشخص می شود و نشان دهنده مهارت دارنده مدرک در استفاده از ابزارهای مختلف کامپیوتر است. این افراد می توانند با شرکت در دوره آموزش ICDL، علاوه بر یادگیری مهارت های مختلف، مدرک ICDL را هم اخذ کنند و از آن با اهداف مختلف استفاده کنند.

هدف از اجرای آی سی دی ال چیست؟

این دوره ۴ هدف اصلی را دنبال می‌کند که عبارت است از:
  • ارتقای سطح توانائی افراد در حوزه فناوری اطلاعات و استفاده از کامپیوتر
  • ارتقای سطح کارائی در شرکتها و موسسات.
  • ایجاد توانائی کارفرمایان در سرمایه گذاری در بخش IT
  • تضمین استفاده بهینه از حداکثر مهارت و توانائی کارمندان در محیط کار.

 

مزایای شرکت در دوره ICDL و اخذ مدرک

یادگیری مهارت های هفتگانه ICDL و اخذ مدرک آن مزایای زیادی به همراه دارد. آشنایی با کامپیوتر، کار با آن و یادگیری مهارت های مهم در کار با نرم افزار Office یکی از ملزومات زندگی در دنیای امروز است. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها هم برای استخدام نیرو، به دنبال افرادی هستند که مهارت های بالایی در کامپیوتر داشته باشند.

شرکت در دوره ICDL و یادگیری مهارت های آن علاوه بر افراد مختلف، برای سازمان ها و ارگان ها نیز سودمند است. بالا بردن سطح دانش و مهارت کارمندان در این زمینه، می تواند به افزایش بهره وری سازمانی منجر شود.کاوش سیستم،

مدرک ICDL در ایران

در ایران نیز تا چندی پیش دوره ICDL در دو سطح ICDL درجه ۱، ICDL درجه ۲ برگزار می‌شد که هر کدام دارای مهارتهای مرتبط با خود بودند اما از سال ۱۳۹۸ به بعد یک دوره جامع به نام ICDL جامع در تمام مراکز مجاز برگزاری می گردد که مجموعاً ۷ مهارت کامپیوتری آموزش داده خواهد شد.

تفاوت icdl درجه ۱ و ۲

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت icdl درجه ۱ و ۲ صحبت کنیم چراکه این سوال برای بسیاری از کارآموزان و افرادی که نیازمند گذراندن دوره های icdl هستند بوجود می‌آید که چه تفاوت هایی بین icdl درجه ۱ و ۲ وجود دارد.

احتمالا با توجه به آنچه تا کنون مطالعه کردید می دانید که تفاوت icdl درجه ۱ و ۲ در چیست ؟

بله درست است. تفاوت آی سی دی ال درجه ۱ و ۲ در سرفصل های آموزشی است که البته از سال ۱۳۹۸ به بعد کلا تغییر داشته و این دو سرفصل در قالب یک سرفصل جامع با هم ادغام شده اند.

سرفصل های icdl درجه ۲

در ابتدا باید بدانید که دوره icdl درجه ۲ مقدم بر دوره ICDL درجه ۱ بود و سرفصل های آن شامل بررسی سخت افزار و نرم افزار، بررسی شبکه و فناوری اطلاعات، بررسی امنیت و قانون کار مقدماتی با سیستم عامل و مدیریت فایل مدیریت چاپ، رعایت موارد اولیه کار با اینترنت و استفاده از جستجوگر و همچنین استفاده از وب و کار با خروجی و ارتباط الکترونیکی از طریق سیستم ایمیل را مد نظر دارد.

سرفصل کلی:
  • مبانی کامپیوتر
  • ویندوز
  • اینترنت

آموزش انلاین در کاوش سیستم

سرفصل های icdl درجه ۱

دوره icdl درجه ۱ شامل چهار مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتری بوده و سرفصل های آن شامل آموزش نرم افزار ورد ، آموزش نرم افزار صفحه گسترده اکسل، آموزش پایگاه داده اکسس، آموزش نرم افزار ارائه مطلب پاورپوینت می باشد. خوب است بدانید که متقاضیان دریافت مدرک ICDL درجه۱ می بایست قبل از گذراندن دوره icdl درجه ۱ و یادگیری کامل سرفصل های icdl درجه ۱ پیش نیاز آن یعنی دوره icdl درجه ۲ را می گذراندن.

سرفصل کلی:  
  • نرم‌افزار ورد  
  • نرم‌افزار اکسل  
  • نرم‌افزار اکسس 
  • نرم‌افزار پاورپوینت

برای کسب اطلاعات در مورد دوره مورد نظر خود با ما تماس بگیرید.

کاوش سیستم

کاوش سیستم،بهترین اموزشگاه فنی و حرفه ای در اصفهان،معماری،کامپیوتر،حسابداری،

 • بازدید: 858
 • پیام: 0

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد *